Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ESKİŞEHİR / TEPEBAŞI - Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ALANI

Okulumuzda eğitimi yapılan Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı ülkemizde ve Otelimiz uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulan turizm ve hizmet sektöründe çalışacak yeterliliklere sahip (lisan bilme, mesleki formasyon...vb) kalifiye eleman yetiştiren bir alandır. Bu alan emek yoğun olarak hizmet veren turizm sektörünün ihtiyacı olan ara eleman ve orta kademe yönetici yetiştiren bir alandır. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra turizm bölgerindeki turistik tesislerde (otel, motel, pansiyon, tatilköyü, ..vb) çalışabildikleri gibi diğer bölgelerde ki sosyal tesis, misafirhane gibi özel ve kamu sektöründe de iş bulabilmektedirler. Ayrıca mezun öğrencilerimiz MEB işyeri Açma Belgesi alabildiklerinden kendilerine ait işletmede açabilirler.

Kat Hizmetleri Dalı :

Bu program ile öğrencilere otel ve diğer turistik tesislerin Kat Hizmetlerinde istihdam edilmek üzere Yabacı dil bilir, vasıflı insan gücünün yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Öğrencilere yoğun olarak yabancı dil ve meslek dersleri uygulama eğitimi verilir. Bu dalda öğrenim gören öğrenciler otel işletmelerinin en önemli departmanı olan Kat Hizmetlerinde çalışma imkanı bulurlar. Kat Hizmetleri otelin yüzüdür. Otelin ve odalarının temizliği, düzeni, dekorasyonu Kat Hizmetlerinin görevidir.

Önbüro (Resepsiyon) Dalı :

Bu program ile öğrencilere otel ve diğer turistik tesislerin Kat Hizmetlerinde istihdam edilmek üzere Yabacı dil bilir, vasıflı insan gücünün yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Öğrencilere yoğun olarak yabancı dil ve meslek dersleri uygulama eğitimi verilir. Bu dalda öğrenim gören öğrenciler otel işletmelerinin Önbüro departmanında çalışma imkanı bulurlar. Önbüro Müsterinin karşılandığı yerdir. Otelin beyni olarak bilinir. Oda satışları, rezervasyon, müşteri hesaplarının tutulması bu bölümde yapılır.

Konuğun, işletmenin girişinde karşılanması, tesise kayıt ve kabulü, odasına çıkarılması, tesis ve çevre ile ilgili tüm istek ve dileklerinin karşılanması, arzu ettiği konularda bilgi verme, haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması, harcamalarının kayıt edilmesi, bagajlarının kayıt edilmesi ve taşınması, konuk tesisi terk ederken hesabının kesilmesi ve yolcu edilmesi vb. hizmetlerinin tümü ön büronun görevleri arasındadır.

Seyahat Acentalığı (Operasyon) Dalı :

Bu program amacı yurtiçi ve yurtdışına spor, eğlence, sağlık, ibadet, bilimsel veya kültürel etkileşim amacıyla yapılacak gezileri planlayan ve düzenleyen personel yetiştirmek yabancı dil bilen, vasıflı insan gücünün yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.   Bu alanda istihdam edilen kişiler turistlerin katıldığı, yurt dışında ya da yurt içinde başlayıp, gecelemesiz veya bir ya da daha çok gecelemeyi kapsayan turlar düzenler, Türkiye´ den başka ülkelere veya başka ülkelerden Türkiye´ye kara, deniz ve hava ulaşım araçları ile gruplar halinde yapılacak gezilerin biletlerini satar, sattırır, Ulaşım araçlarını kiralar, kara, hava, deniz araçları (Charter Cruiser gibi) ile turistlerin getirilme ve götürülme hizmetlerini düzenler. Yurt içinde otobüs, minibüs, taksi, motor, yat vb. araçları sağlar, turistlerin araba kiralama işlerini düzenler, Yalnız veya grup halinde gelen turistlerin giriş kapıları ve kalacakları konaklama tesisleri ile turistik hizmet üniteleri arasında her türlü nakil aracı ile nakledilmesine ilişkin hizmetleri yapar veya yaptırır,Konaklama, sağlık tesisleri, eğlence yerleri ve spor gösterilerinde yer ayırtır, Turistlere döviz mevzuatı, gümrük işlemleri, pasaport, vize ve seyahatleriyle ilgili çeşitli işlemlerde yardımcı olur, karşılama ve ağırlama hizmetlerini yerine getirir ve biletlerini sattığı bütün işletmelerin hizmetleri ile gezi plan ve programına ait bilgi verir, Doğal, tarihsel veya arkeolojik değerlerin görülüp gezilmesi amacıyla düzenlenen ve gecelemesi olmayan şehir ve yöre turları düzenler (yarım gün, tam gün, gece turları gibi).

 

Yayın: 2012-12-11 - Güncelleme: 2013-03-07 12:05:11 - Görüntülenme: 1365